"3098" Agnieszka Wiatrowska

Teoria jest prosta. Wręcz trywialna. Każda cząsteczka istniejąca we wszechświecie, posiada swoją cząsteczkę bliźniaczą. Może nawet kilka, albo nawet setki tysięcy takich cząsteczek. A teleportacja to nic innego jak odnajdywanie ich. Wystarczy jedynie rozproszyć obiekt A, po wcześniejszym dokładnym jego zeskanowaniu, i za pomocą urządzenia skupiającego, zebrać w zupełnie innym miejscu, znajdujące się w najbliższej okolicy cząsteczki bliźniacze cząsteczek obiektu A i stworzyć z nich obiekt B, identyczny ze swoim pierwowzorem.
Tak tłumaczył to Szalony Eryk swojej widowni, złożonej z najwybitniejszych osobistości nauki swoich czasów. Zaraz potem wkroczył na platformę rozpraszającą, zamierzając przedstawić eksperyment na własnej osobie. Ignorując dobiegające zewsząd głosy sprzeciwu i krzyki ludzi przerażonych wizją stania się świadkami niezwykle głupiego i widowiskowego samobójstwa, ukłonił się nisko i własnoręcznie uruchomił aparaturę. Więcej już go nie widziano, a jego przydomek, przypisały mu przyszłe pokolenia naukowców.

***

Na urządzeniu, od dziesiątek lat pozostającym w uśpieniu, zamigotała czerwona lampka.

***

„Eryku,

Jeśli to czytasz, mam dla ciebie kilka wiadomości. Zaczynając od dobrej – jesteś pierwszą i jedyną osobą, która przeprowadziła udaną teleportację człowieka. Gratuluję!
Jeśli chodzi o złe, to niestety jest ich parę. Przede wszystkim, obawiam się, że jesteś jedynym pozostałym przy życiu obecnie człowiekiem na Ziemi. Jesteśmy ostatnimi ludźmi opuszczającymi planetę. Trudno ją już nazwać „zieloną”. Twoja teleportacja (jeśli to czytasz to musiała być udana) trwała dłużej niż zakładałeś. Dużo dłużej. Udało nam się zachować Twój sprzęt i dostarczyć go tutaj, licząc na to, że nadal działa.

Znajdujesz się w podziemnym centrum badawczym Cave 05. Pozostawiamy Ci wszelką dokumentację naukową i historyczną, prezentującą wydarzenia od czasów twojego zniknięcia do chwili, gdy piszę ten list. W pomieszczeniach sąsiadujących znajdziesz magazyny żywności i wszelki sprzęt, niezbędny do przetrwania. Gdy skierujesz się żółtym korytarzem do samego końca, dotrzesz do chłodni z zarodkami i aparaturą inkubująco-medyczną.

Pozostawiamy tu z Tobą 40 tyś. ludzkich zarodków, zróżnicowanych genetycznie, wraz ze szczegółową instrukcją obsługi aparatury. To powinno wystarczyć do odtworzenia ludzkiej populacji. Ale pamiętaj, możesz rozpocząć proces zaludniania planety na nowo jedynie gdy spełnione będą następujące kryteria:

– Będziesz czuł, że jesteś gotów temu podołać,

– Po sprawdzeniu stanu technicznego, uznasz że wszelki sprzęt działa poprawnie,

– Wskaźniki znajdujące się nad każdą ze śluz będą pokazywały wartość, nie przekraczającą 3500 j.. W innym wypadku warunki panujące na powierzchni nie są odpowiednie do przetrwania i nie próbuj opuszczać centrum.

Resztę niezbędnych informacji odnajdziesz w pozostawionych Ci dokumentach.

Pozdrawiam,
Zespół Apejron

P. S.
Liczę na to, że Twoje szaleństwo było geniuszem i że kiedyś to przeczytasz.”

***

Rozejrzał się, nie do końca rozumiejąc jeszcze o co właściwie chodzi. Jego wzrok padł na śluzę i spojrzał w górę. 3098.